Vajíčka a politika

22. júl

22. jul je dátum, ktorý si Nóri (a iné národnosti) pripomínajú s ťažkým srdcom. Tento dátum má podtitul „Utøya masaker“, za ktorým stojí jeden a jediný človek. Jeho meno určite mnohí z vás poznajú a preto nebude potrebné aby som ho tu menovala, lebo ten človek si žiadnu pozornosť nezaslúži. Malý ostrovček Utøya, ktorý sa nachádza na jazere Tyrifjorden, leží od nás len 20km. Našťastie pre nás nikto z nášho blízkeho okolia sa na ostrove ani v Oslo v tomto čase nenachádzal.  

Píšem tento blog v rovnakom čase ako sa B. dostáva na ostrov a začína zhromažďovať ľudí pod zámienkou, že vyšetruje explóziu v Oslo. Mám z toho úplne zimomriavky! Presne si pamätám kde som bola a čo som robila. Bola som na prázdninách na Slovensku a čakala na zvyšok rodiny ktorá v tomto čase mala cestovať autom cez Oslo. Našťastie im to vyšlo tak, že cestovali o deň skôr a dorazili práve v čase keď v médiách začali komentovať streľbu na ostrove. Mama a step-daddy mali „šťastie“ že už boli na Slovensku, lebo by boli obidvaja povolaní do práce, keďže mama pracuje v nemocnici a step-dad bol vtedy policajt.  

Čo sa ale vlastne v ten deň stalo?

Na ostrovčeku Utøya sa koná tábor pre mladých členov Nórskej robotníckej strany. Ráno sa zobudia premočení a uzimení, keďže „chliape“ ako z krhly. To im ale nevadí, pretože sa tešia na návštevu pani Gro Harlem Brundtland, ktorá je bývala nórska ministerka, a prvá žena v tejto funkcii. Na tomto stretnutí mladých politikov má Brundtland príhovor, v ktorom hovorí o dátume svojho narodenia ktorý bol zároveň 50.narodeninami Hitlera. V príhovore spomína Hitlerove vyčíňanie počas 2.svetovej vojny a aké dôsledky to malo na Európu.  

Ten -ktorého-netreba-menovať zaparkuje biely van pred budovami vlády v Oslo. Vo vane sa nachádza po domácky vyrobená bomba ktorá vybuchuje o 15.25. Ôsmim ľuďom sa stal tento deň osudným. Hlavný páchateľ sa potom presúva svojím autom, ktoré skôr v ten deň zaparkoval v centre, na ostrovček Utøya. Normálne by cesta trvala asi 40 minút, ale jemu to trvalo dvakrát dlhšie kvôli havárii na ceste z Oslo. 

Medzitým pár ľudí volá na políciu a hlási že osoba ktorá zaparkovala van s výbušninou bola oblečená v policajnej uniforme. Info o výbuchu v Oslo sa donieslo na ostrov, a účastníkov táboru sa snažia zhromaždiť v hlavnej budove, kde sú najviac v bezpečí.  

Utøya masaker

Na ostrovček sa dá dostať loďkou ktorá o 16.57 vyzdvihuje B. Ten vysvetlil že bol poslaný informovať ľudí na ostrove o výbuchu v Oslo, o ktorom sa už hovorí že to bol teroristický útok. V momente kedy vkročí na pevninu začína strieľať. Asi po hodine nájde telefón a volá na políciu, ktorú informuje, že misiu splnil a chce sa odovzdať polícií. Polícia preberá páchateľa o 18.34, a ďalej prehľadáva ostrov, keďže sú stále v domnení že páchateľov je viac. Páchateľ je len jeden, kdežto obetí je 69. Pri výbuchu v Oslo a na ostrove Utøya stratilo 22. júla 2011 život 77 ľudí. 33 z obetí mali menej ako osemnásť, pričom dve najmladšie obete mali iba štrnásť rokov. 

Prečo sa to stalo?

22. júl sa stal preto, lebo chlapovi, ktorý to podľa všetkého nemal v hlave až tak v poriadku, sa nepáčilo že Nórsko je multikulturálny a viac-náboženský štát. Nepáčilo sa mu, že je v Nórsku toľko moslimov a vinil za to práve Nórsku robotnícku stranu. Tvrdil že všetci moslimovia musia von z krajiny a všetci čo sa priatelia s moslimami sú zlí ľudia.  

V jednom rádiu dnes popoludní čítali mená všetkých obetí a ja som mala slzy v očiach a zimomriavky po celom tele. Keď som počula že tam bolo 77 mŕtvych tak som si nejak nedokázala predstaviť koľko ľudí to vlastne je. Potom som počula meno každého jedného mladého človeka, predstavila som si rodičov, súrodencov, starých rodičov, kamarátov a až vtedy som si uvedomila koľko životov bolo zasiahnutých týmto beštiálnym činom. 

Vi glemmer aldri /Nikdy nezabudneme …

Sources

https://www.vg.no/spesial/2021/22-juli/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *