Nórsko

6.2. – Deň Samov

Ahojte drahí moji,

Pravdu povediac, ako môj prvý článok na blogu som mala na pláne publikovať niečo iné, ale keďže chcem písať hlavne o Nórsku tak som si povedala, že začneme touto témou. Prosím vás, aby ste nekritizovali veľmi moju gramatiku 😀 Slovenský píšem prvýkrát po asi 10tich rokoch (messenger sa nepočíta).

Dnes – 6.2. sa oslavuje Deň Samov (taktiež nazývaných Laponcov) a preto som sa rozhodla, že trošku opíšem históriu Sámov a ich postavenie v Nórsku v dnešnej dobe.

 

Kto sú vlastne Samovia?

Samovia sú v Nórsku považovaní za domorodcov a vyskytujú sa v oblastiach najmä na severe Nórska. Okrem Nórska sa tiež vyskytujú vo Švédsku (Norrland), Fínsku (Lappland) a Rusku (Kolahalvøya) a územie, na ktorom sú Sámovia usadení, sa nazýva Sápmi. Sápmi sa kedysi nazýval Lappland a od tohto slova boli odvodené názvy ako Laponsko, či Laponci, no v dnešnej dobe je medzinárodne zaužívaný výraz Sámi. Samovia majú svoje vlastné jazyky, ktoré sa delia na južné, centrálne a východné a dokopy je ich až jedenásť. Najviac používaný je nordsamisk, ktorý patrí ku centrálnym Sami jazykom.

 

 

Sami kultúra

Samovia sa živia predovšetkým rybolovom, poľovníctvom, remeselníctvom a chovom sobov. V minulosti sa Samovia delili na štyri hlavné skupiny na základe toho, aký spôsob života viedli a kde boli usadení: Morskí Samovia, Riečni Samovia, Lesní Samovia a Horskí Samovia (to mi pripomína nejakých trpaslíkov keď čítam toto delenie :D)

 

 Typické oblečenie pre Samov

Hudba

Joik je tradičná forma Sami hudby a už dlhé roky  slúži ako znak identity. Joik je použivaný v ľudovej tak ako aj v modernej hudbe a pramení zo šamanskej hudby spojenej so starou vierou. Podla mňa je Joik niečo úplne nádherné. Je to hudba, zvuk, vibrácie, emócie ktoré nás zoberú do prírody, k naším predkom, vytrhnú z reality a z nášho uponáhľaného sveta… Ležím na čerstvej, mäkkej, zelenej, voňavej tráve a okolo mňa sa pasú ovce a dookola nie je nič iné len panenská príroda, ktorú ľudská ruka ešte nestihla poškvrniť…. Sorry, trochu som sa nechala uniesť.

Každopádne, Joik má presne toto v človeku vyvolať. Človek si ma uvedomiť a pripomenúť svoju spojitosť s prírodou a všetkými elementami… A to dobodky popisuje natúru Samov … Tí sa stránia moderného a pohodlného života a chcú aj naďalej žiť v súlade s matkou prírodou. Veď posúďťe sami 🙂

 

 

Historia

Samovia to tiež nemali úplne ľahké. Rôzne misie a kolonizácie spôsobili, že Samovia stratili svoju starú Sami vieru a museli sa prispôsobiť Nórom. Od polovice 1800 boli Samovia čoraz viac utláčaní Nórmi a začalo takzvané ”Ponórčovanie” Samov.

 

⃰                Odporúčam pozrieť film The Kautokeino Rebellion

V škole bolo nariadené hovoriť len nórsky a prémie boli udelené tím učiteľom, ktorí dokázali “ponórštiť” čo najviac žiakov. Podotýkam, že telesné tresty neboli cudzie ani Nórom. Taktiež Sami kultúra a Samovia ako ľudia bola považovaní za menejcenných ako Nóri. Táto politika a systém si udržali poprednú pozíciu až do konca Druhej Svetovej Vojny.

V roku 6.2. 1917 sa Samovia zo všetkých štyroch štátov zišli, aby bojovali za svoje práva. Elsa Laula Renberg zrealizovala toto stretnutie, ktoré prilákalo viac ako 100 účastníkov, z toho veľká časť boli ženy. Zase raz za niečím takto veľkým stoja ženy!

Na pamiatku tohto hnutia sa 6. Februar stal dňom Samov a prvýkrát bol oslavovaný v roku 1993.

Dnes majú Samovia vlastný parlament na území, ktoré sa nazýva Karasjok a budova uplne splýva s lesom navôkol. Majú svoje vlastné Sami školy kde sa učia hlavne agrikultúre a chovu sobov. Majú svoje múzea a divadlá, festivaly a dokonca majú svoju vlastnú Sami Eurovision.

Určite stojí za to navštíviť túto časť Nórska (Ja som tiež ešte nebola, ale chystám sa).

 

 

Tagged , ,

5 thoughts on “6.2. – Deň Samov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *