Nórsko

Steiner/ Waldorf Škola

Steiner/ Waldorf školaalebo kde to vlastne pracujem …

Časť prvá  

Ako prvé by som chcela dať moj obdiv všetkým blogerom a infuencerom, ktorí píšu a updetujú svoje blogy a vlogy niekoľko krát denne. Mojím cieľom bolo napísať minimálne jeden článok za týždeň and here I go, s mojím štvrtým článkom za dva roky.  
V dnešnom článku by som chcela narýchlo porovnať Montessori pedagogiku so Steinerovou/Waldorf pedagogikou a trochu bližšie vám opísať typický deň na našej škole.  V poslednej dobe som zaznamenala, že čím ďalej tým viac mojich známych na Slovensku (ale aj v iných štátoch) prejavuje záujem o Montessori pedagogiku. Síce toho neviem o tomto štýle učenia až tak veľa, ale som rada že aj u nás doma prahnú ľudia po niečom novom. Niečom, čo uľahčí naším deťom ich cestu vzdelaním a dospievaním. Ja osobne si myslím, že my ako žiaci sme toho mali celkom dosť. Veľa predmetov za jeden deň, veľa bifľovania a nedajbože by sme sa spýtali prečo sa toto musíme učiť.  
Montessori pedagogika sa zameriava na vyvíjanie nezávislosti u dieťaťa cez rôzne hry, ktoré stimulujú všetky vnemy a budujú takto človeka ako celok. Dieťa si samo vyberie aktivitu cez ktorú vyvíja svoje zručnosti a poznatky, a keď je s aktivitou hotové, odloží celý hrací set na poličku. Čo sa týka Monetssori školy, učiteľová rola nie je učiť, ale pozerať a analyzovať, či individuálny vývoj prebieha v súlade s Montessori pedagogiky.  
Trieda prváčikov
Steinerová pedagogika je založená na pedagogike rakúskeho filozofa Rudolfa Steinera, ktorý veľkým propagátorom antropozofie. Antropozofia je spirituálna veda, ktorá sa zaoberá skúmaním duchovných elementov v ľudských bytostiach. Čiže ako už možno tušíte, táto pedagogika si zakladá skôr na rozvíjanie emocionálnej a duchovnej stránke u žiakov. Prvá Steiner škola bola založená v Stuttgarte v roku 1919 a tento rok oslavuje svoje sté výročie 😊 Steiner otvoril túto školu pre deti zamestnancov lokálnej fabrike na cigarety, ktorá sa volala Waldorf – Astoria a preto sa v niektorých štátoch vola táto pedagogika Waldorf a v niektorých Steiner. Jedná sa v podstate o jedno a to isté.  
Učím na našej škole už tretí rok a musím povedať, že si to veľmi užívam. Dostala som sa tam, ako sa u nás na východe hovorí, jak šlepa kura ku zarnu! Ja som zodpovedná za výučbu anglického jazyka na druhom stupni a tento rok som sa stala aj učiteľkou špeciálnej pedagogiky na hodinách matematiky a nórčiny. To znamená, že som na hodine kde ma hlavná učiteľka hodinu, a po jej úvode a predstaveniu nového učiva beriem žiakov, ktorím to ide pomalšie a pomáham im s cvičeniami pre nich upravené.  
Na týchto hodinách si uvedomujem, koľko toho vlastne neviem. A nie len to! Ale koľko toho sme na našich hodinách nepreberali. Je dosť možné, že si už nepamätám že sme to preberali, ale skôr si myslím, že tie veci v našich osnovách neboli. Okay, pointou nie je očierňovať naše školstvo, ktoré určite prešlo niekoľkými reformami odkedy som ja bola na základke, ale opísať jeden normálny deň na našej škole.  
Ale to až nabudúce 😊  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *