Nórsko

Taká normálna Kráľovská rodina

Photo by Anette Moi / Anette Moi Shop

Nórska kráľovská rodina mi vždy bola veľmi sympatická z toho dôvodu, že je taká akoby úplne normálna. Samorejme, má tak asi miliardu viac peňazí ako my- občajní smrťeľníci a drží v rukách nesktočnu moc, ale ináč je celkom spoko. Dáme trošku histórie najprv a potom prejdeme na to, že čo je na nich normálne.

Nórsko je už od nepamäti monarchia. Harald Hårfagre položil základy prvého štátu po porážke vikingských panovníkov v roku ca. 885 ale „Hry o trón“ pokračovali až do roku 1319, keď Nórsko vstúpilo do únie so Švédskom. Následne v roku 1387 Nórsko vstúpilo do únie s Dánskom od ktorého sa odpojilo až v roku 1814 a stalo sa tak nezávyslou krajinou po viac ako 400 rokoch v únii. Neprešiel ani rok a Nórsko bolo zase viazané osobnou úniou (personalunion) k Švédsku. V priebehu 18. Storočia vznikla v parlamente opozícia ktorá viedla k vzniku Ľavej (Venstre) a pravej (Hôyre) strany a po dlhom konflikte o vlastných nórskych konzulov sa aj táto únia rozpadla, a to v roku 1905.   Odvtedy je Nórsko samo sebe pánom a musíme uznať, že panuje veľmi rozumne.

 

Prečo si myslím, že táto kráľovská rodina je úplne normálna?

 

Začneme nórskym princom Haakonom a jeho manželkou Mette-Marit. Táto princezná má celkom divokú minulosť a ich love story sa veľmi často porovnáva s príbehom Popolušky. Predtým ako sa M-M stala princeznou, pohybovala sa v pochybných kruhoch, mala prívlastok party princezná a dokonca brala drogy. Do manželstva a kráľovskej rodiny si so sebou doniesla svojho asi trojročného syna z prvého vzťahu a s princom ma ďalšie dve deti. Odkedy je však princeznou seká latinu a je u svojho ľudu veľmi obľúbená.

Haakonova sestra Märtha Louise údajne dokáže komunikovať s anjelmi a zosnulými. Spolu s ďalšou pani založila princezná Školu anjelov, taktiež nazývanú Soulspring, kde vyučujú veci ako čítanie energie a uzdravovanie (healing). V auguste 2016 oznámila Märtha Louise svetu, že sa so svojim manželom Ari Behn budú rozvádzať. Ari Behn je spisovateľ a celkom kontroverziálna postava v nórskom showbise. Negatívnu pozornosť pritiahol po odvisielaní dokumentu o natáčani reportáže v Las Vegas, kde vraj vyzeral pod vplyvom silnejších omámnych látok. Aj táto dvojica ma tri dcéry, ktoré zatiaľ s anjelmi nerozprávajú.

Aktuálnym nórskym kráľom je Kong Harald a presne on ma inšpiroval napísať teto príspevok. 21.februára oslavoval Kong Harald narodeniny a pri tejto príležitosti bol v novinách článok, kde sa špekulovalo ako bude asi tento rok oslavovať. Ako titulný obrázok bola použitá táto fotografia.

 

 

 

 

Strašne sa mi táto foto páči, lebo je taká autentická, reálna, úprimná. Nos vyštípaný od zimy, zuby zažltnuté možno od snusu (tabaku, čo si nóri tlačia pod hornú peru), hrubá vetrovka a zabila to čapka typu „šiltofkáris.“ Na otázku ako bude oslavovať narodeniny tento rok opovedal Kongi  že doma s vnúčatami a pravdepodobne pri Olympijských hrách. Kong Harald je totižto, ako on sám seba nazval, športový idiot- čím myslel že šport miluje. Sám totižto reprezentoval Nórsko na Letných olympijských hrách v 1964, 1968 a 1972 v disciplíne jachting. V roku 1987 sa dokonca vtedajší ešte princ Harald a jeho posádka stali majstrami sveta v Kieli. 

Kong Harald je v Nórsku veľmi obľubený pre jeho rozvážnosť, inteligenciu, zmysel pre humor a solidaritu. Jeho príhovor zo Septembra 2016, ktorý bol preložený do mnohých jazykov, vzbudil medzinárodnú pozornosť hlavne kvôli prejavu o podpore homosexuálov a solidarite. Frázy, ktoré asi najviac urobili impakt su nasledujúce: „Nóri sú dievčatá, ktoré majú radi dievčatá, chlapci, ktorí majú radi chlapcov, a dievčatá a chlapci, ktorí sa majú radi navzájom“ a „Nóri sú tiež prisťahovalci z Afghanistanu, Pakistanu, Poľska, Švédska, Somálska a Sýrie. “ Príhovor bol ukončený vetou: „Inými slovami: Nórsko ste vy.“

Ak by ste si chceli pozrieť celý príhovor, kliknite na link pod. Bude to síce v nórčine ale sú k tomu Anglické titulky. Tento príhovor je pre mňa veľmi emocionálny a ani sama neviem prečo. A teda asi viem… po tomto príhovore som cítila, že aj ja som súčasťou Nórska a že je oukej byť iný. Ale o tom inokedy…

http://www.independent.co.uk/news/people/king-of-norway-delivers-emotionally-charged-speech-in-favour-of-lgbt-rights-and-refugees-a7226216.html

Takže, už chápete prečo sa mi nórska kráľovská rodina zdá celkom normálna? Tatko kráľ športovec a ešte aký, nevesta ex junkie, dcéra sa rozpráva s anjelmi a zať tiež kapitola sama o sebe. Jo a ešte som zabudla že najstarší syn Mette-Marit (ten z prvého manželstva) bol prednedávnom na praxi u známeho nemeckého módneho návrhára Philipp Plein v Miláne. Hmm žeby „chlapci čo majú radi chlapcov“?

Taká normálna rodinka títo. A keby vám náhodou ušlo, že Nóri získali 39 medajlí na OH 2018, z toho 14 zlatých, tak vám to teraz oznamujem.

NÓRI ZÍSKALI 39 MEDAJLÍ NA OH 2018.

Vaša Mirindela

 

 

 

Tagged , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *