Vajíčka a politika

Vajíčka a politika

Nórsko, vajíčka a politika

V dnešnom článku sa dočítate ako ľahko sa dá prejsť od vajíčok až k politike. Bližšie vám opíšem ako sa v Nórsku kupujú vajíčka a zároveň ako dôverčiví, niekedy by som povedala že až naivní, nóri vedia byť. Táto téma je u nás doma preberaná dosť často, kedže my ako slováci sme ešte aj po 11 rokoch dosť podozrievaví a za všetkým hľadáme klamstvo a výhovorky. Rozdiel v nás a nóroch je ten, že keď určitá kolegyňa každý týždeň aspon raz nepríde do práce, s výhovorkou že ju bolí hlava alebo vracia, my slováci si povieme že je leňoch, kdežto nóri povedia chudáčik ona je tak citlivá. To, že v Nórsku dostanete zaplatené aj za dni keď ste boli chorí a ako sa to zneuživa dnes nebudem ale rozoberať. Takže naspäť k vajíčkam.

V Nórsku je kupovanie vajíčok taký menší rituál. Aspoň teda pre našu rodinu. Samozrejme, vajca sa tu dajú kupit aj normálne v obchode, kde vám nórske supermarkety (na trh si nepušťajú žiadne zahraničné obchody, takže taký Kaufland a Lidl je tu zohnať tažko, resp nemožné) ponukajú vajka vo farebných krabičkách. Na väčšine krabičiek je napísané «free range», no ľudia stále nevedia čo pod týmto výrazom hľadať alebo či tomu vôbec veriť. Preto si my, ja a moja family, radšej zájdeme na jednu zo stovky lokálnych, krásne upravených, červených, moderných fariem.  Paleta s 30timi, velkými, krásnymi a dosť často ešte teplými vajíčkami stojí v prepočte asi 7Eúr. A keďže sa hovorí že je lepšie raz vidiet ako 100krát počuť, tak som vám to pri poslednej návšteve pekne nafotila.

 

 

Takto to tam asi vyzerá. Typická červená stodola a na tabuľke je napísané že “Samoobsluha.” Za hnedými dvierkami sa nachádzajú vajíčka a na nich su napísané rôzne info.

 

 

 

 

A toto sa ukrýva za hnedými dvierkami. Preložky s vajkami a vedľa nich pokladnička, v ktorej je častokrát cash. Pokladnička je obyčajná miska, z ktorej sa eaaaaaasy dá uchmatnuť všetok obsah. Ako vidíte, nie je tam žiadny farmár či farmárka, ktorí by dávali pozor na peniaze. Nikto nekontroluje či je zaplatené toľko čo má, alebo či niekto nevyberie peniaze z pokladničky. Nie je tam žiadna kamera! Celý tento predaj je založený na dôvere k zákazníkom.

 

 

Mohlo by toto fungovať na Slovensku?? Budeme niekedy tak dôverovať svojim susedom, známym a náhodne nakupujúcim, že im zveríme do rúk len tak preložky s vajíčkami a peniaze vedľa nich? Pár dni dozadu som na FB videla článok o pani z Nórska, ktorá na plot zavesila tašky s jablkami z jej zahrady aby sa okoloidúci ponúkli. Zanedlho FB oznamoval, že aj Prešov sa inšpiroval touto myšlienkou a na chodníkoch zrazu postávali bedničky s jablkami a nápismi „Zadarmo!!“ To znamená že ako národ nie sme až tak zlí a že sa radi necháme inšpirovať dobrými skutkami. Páčila by sa slovákom tiež „vajíčková“ myšlienka? Ale hlavne, dala by sa zrealizovať? Hmmm to asi nie…

Nóri su hrozne empatický, dôverčivý a zhovievavý národ a myslím že my sa máme od nich dosť učiť. Oni sú takto vychovaní a týmto vlastnostiam učia aj svoje deti a deti ich deti. Tento prístup a myšlienkový pochod leží hlboko v kultúre, mentalite a socialnom systéme a týmto Nórsko charakterizuje. Presne o tomto to je…O socialnom systéme. Na Slovensku sme furt ostražití, lebo nikdy nevieme kto nás oklame, podvedie či okradne a ako úžasny príklad nám slúžia naši politici. V Nórsku je veľmi málo počuť o politikoch čo spreňeverujú, kradnú a berú úplatky. Zato u nás doma to takými škandálmi len tak hučí. V roku 2016 sme boli na druhom mieste v ankete o najkoruptovanejšiu krajinu hneď po Mexiku. Nekecám, tu je link…

http://www.thedaily.sk/slovakia-second-only-to-mexico-in-corruption-index/

Ako som spomínala na začiatku, naša rodina je furt skeptická ku všetkému čo nám naše okolie hovorí a o čom sa nás snaží presvedčiť. Aj po 11 rokoch v Nórsku sme podozrievaví a chvíľku nám trvá kým dovolíme nášmu „radaru“ akceptovať určité info. A za toto presne viním náš štát, našich politikov a našich predkov a následne našu mentalitu. Nevadí. Pomaly sa ale učíme dôverovať svojmu okoliu a aj keď ta kolegyňa zase zavolá že je chorá, tak si povieme- snáď sa jej skoro polepší.

Takže takto ľahko sa dá prejsť od vajíčok k politike. A čo z toho vyplýva? Že na Slovensku nemôžme predávať vajíčka takým štýlom ako ich predavajú nóri, lebo príde Fico a zoberie všetky vajíčka aj peniaze, mačku spiacu na slame a ešte aj hrable opreté o stodolu.

The End

 

 

Tagged , , , ,

2 thoughts on “Vajíčka a politika

  1. Ja si z detstva pamatam, ze sme boli inak vychovavani a vedeni. Zeby nas bolo takych malo? Nasa rodna zem sa meni na smetisko, vsetko zle si hned prisvojime v domnienke, ze takto skvele to predsa robia aj na zapade. Zblaznili sme sa!
    Mirka, skvely clanok a pre slovakov prirucka spravania. Tesim sa na dalsie ?

    S pozdravom Tvoja Misulka ?

    1. Miselka nas tiez vychovavali tak ze mame byt uprimni, mili, usluzni a tak ale myslim si, ze nas svet naucil robit tak aby sme prezili 🙁 A na Slovensku sa hovori „Neukradnes, nemas!“ Ako Slovaci mame vela dobrych kvalit si myslim, len ich musime vediet dat najavo 🙂

      Dakujem Misi a dufam ze coskoro sa dokopem k dalsiemu 🙂 <3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *